„Čistění“ Internetu aneb jak Evropská komise znásilňuje jazyk

Před týdnem skončila konzultace Evropská komise, ve které vyzvala EU veřejnost, aby jí poslala připomínky k návrhu nové směrnice o odstraňování webových stránek. Konzultace hovoří o „čistém a otevřeném“ Internetu, ve skutečnosti se však týká postupu pro likvidaci webových stránek.

Takové upozornění vidíte na své webové stránce v USA potom, co vám byla zabavena kvůli nelegálním obrázkům.úřední dílo

Desítky let fungoval Internet bez výrazných legislativního zásahů, neboť ty měly v občanském a trestním právu teritoriální působnost. Nyní však Evropská unie tvrdí, že bez její směrnice o odstraňování webových stránek bude ohrožen jednotný evropský trh.

Proto je podle Evropské komise potřeba přijmout celoevropský postup pro odstraňování webových stránek, který se může vztahovat například na nepovolené sázkové weby, neznačkové léky, nelegální zbraně, nelegální reklamu, zavádějící a podvodné weby, porušování autorského práva, obchodních známek a práv spotřebitele, podněcování k rasové nebo náboženské nenávisti, fotografie zneužívaných dětí, pomluvy a narušování soukromí.

Co tedy Evropská komise rozumí pod „čistým a otevřeným“ Internetem? Evropská komise a Ministerstvo vnitra čistým a otevřeným Internetem rozumí Internet, kde jsou zavedeny jednotné postupy pro oznámení a odstranění nelegálního obsahu po upozornění a kde je odstraněn veškerý potenciálně nelegální obsah.

Evropská komise se tak uchýlila k nápadně podobnému slovníku, jaký používá například organizace BSA, která vyzývá zaměstnance k udávání svých zaměstnavatelů kvůli nelegálnímu softwaru a podnikatele obtěžuje zasílám dotazníků o softwarové čistotě... Nejde samozřejmě o první zneužití dvousečné představy „čistoty“. Stačí připomenout Norimberské zákony, které „čistotu“, tentokráte krve, prohlašovaly za „předpoklad další existence německého lidu.“ Paradoxně právě Německo považuje nacistické weby za „nečisté“ a blokuje je.

Zajímavé jsou také další termíny ze svérázného slovníku, který Evropská komise k prosazení „čistého“ Internetu používá. Evropská komise úmyslně změnila rétoriku, aby zakryla skutečný obsah přijímaných opatření. Ještě na konci roku 2011 ve všech dokumentech figuroval standardně přijímaný výraz „postupu pro upozornění a odstranění“ (notice-and-takedown procedures). V červnu 2012 už Evropská komise mluví o „postupech pro upozornění a akci.“

Slovo „akce“ přitom Evropská komise používá jako eufemismus pro odstraňování webových stránek. Tento záměr ukázala komise v dotazníku, kde vytváří vskutku nový význam slova akce, cituji: „Akcí se ve smyslu této konzultace rozumí odstranění (nebo vypnutí) nebo znemožnění přístupu k nelegálnímu obsahu.“

„Akční plán“ Evropské komise má tak patrně jediný cíl: Donutit země EU přijmout jednotný postup pro odstraňování webových stránek, bez ohledu na to, zda jsou odstraňovány kvůli zabezpečení sítě samotné nebo kvůli porušování autorských práv, pomluvám a zahlazení stop, které zbyly po přehmatech úřadů.

Změna rétoriky má za cíl převést nepopulární opatření do příjemného jazyka, aby se Evropská komise vyhnula stejnému debaklu jako s ACTA. Taková konzultace je propagandou, nikoliv zjišťováním názoru evropských občanů.

Autor: Jakub MichálekJakub | sobota 15.9.2012 3:10 | karma článku: 27,07 | přečteno: 2390x
  • Další články autora
  • Počet článků 18
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1827x
Jakub Michálek je zastupitel hl. m. Prahy za Piráty, profesí právník se zálibou v autorském právu a svobodném přístupu k informacím.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy