Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysoké školy utajují platy TOP managementu

23. 12. 2012 2:01:16
Vysoké školy dostávají z rozpočtu České republiky více jak 20 miliard ročně. Když jsem se jich však zeptal, kolik dávají svým TOP manažerům, žádná z vysokých škol mi požadovanou informaci neposkytla. Vysoké školy, které si tak často stěžují na neprůhlednost ministerstva školství, tak mají kvůli neprůhlednosti samy máslo na hlavě.
Svobodný přístup k informacím je jedním ze základních principů demokratické společnostiSvobodný přístup k informacím je jedním ze základních principů demokratické společnosti

V Česku už totiž více jak deset let platí zákon o svobodném přístupu k informacím. Podle něho musí veřejné instituce poskytovat občanům informace. Realita je ale často jinde. Proto jsem se rozhodl na téma povinné zveřejňování informací psát diplomovou práci na Právnické fakultě UK v Praze, kde pátým rokem studuji.

Pro účely práce jsem oslovil 26 veřejných vysokých škol. Požádal jsem je o poskytnutí informace o tom, kolik dostali z veřejných rozpočtů v roce 2011 rektor, prorektoři, kvestor, kancléř a další členové TOP managementu.

Jak si tedy jednotlivé vysoké školy vedly? 18 vydalo rozhodnutí o odepření informace, 3 prodloužily lhůtu pro odpověď, jedna požádala o zaplacení úhrady za zjištění informací ve výši 1600 Kč (Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně), 4 veřejné vysoké školy vůbec neodpověděly. O mém odvolání nyní rozhoduje ministerstvo školství.

Veřejné vysoké školy argumentovaly tím, že informace o platech nemohou poskytnout, protože to zakazuje zákon o ochraně osobních údajů. Skutečností však je, že zákon o ochraně osobních údajů poskytnutí informací na základě zvláštního zákona nezakazuje. Zákon o svobodném přístupu naopak tuto situaci výslovně upravuje ve prospěch informování o příjemcích veřejných prostředků.

V odpovědích, které mi zaslaly veřejné vysoké školy, se vyskytla řada pozoruhodných tvrzení:

  • Univerzita v Hradci se uvádí, že mzda vedoucích představitelů je placena ze státního rozpočtu, což údajně vůbec nejsou veřejné prostředky (Stanislav Klik, kvestor).
  • Na technické univerzitě v Liberci hrozí nebezpečí, že by tyto informace byly zneužity tím, že by byly „zpřístupněny takovéhoto údaje neurčenému okruhu osob, čímž by došlo k podstatnému a
    nepřiměřenému zásahu do práva na ochranu soukromého a osobního života subjektu údajů.“ (Vladimír Stach, kvestor). Ano, zpřístupnění neurčenému okruhu osob je jaksi podstatou poskytování informací, přičemž není jasné, jak veřejnost platu zasáhne do soukromí nebo intimní sféry managementu.
  • Na Ostravské univerzitě v Ostravě kvestorka Jana Poloková udělala „test proporcionality“, jestli je důležitější zájem na ochraně vedoucích představitelů před zveřejněním platu nebo přístup k informacím. Šlo o její vlastní plat a kupodivu rozhodla (bez bližšího odůvodnění), že se zveřejňovat nebude. Takový „test proporcionality“ je vskutku legrační, ale něco se do odůvodnění napsat muselo.
  • Nakonec nejzábavnější byla argumentace na Jihočeské univerzitě, kde údajně nemohou poskytnout informace bez souhlasu vedoucích představitelů, kterých se týkají. Protože však bývalá rektorka už zemřela, nelze poskytnout informaci, která se týká jejího platu. (Hana Kropáčková, kvestorka) Na mrtvé se však ochrana osobních údajů vůbec nevztahuje!

Pikantní je to, že některých z těchto vysokých škol mají dokonce i vlastní právnickou fakultu.

Zákon o svobodném přístupu k informacím sleduje následující logiku: Když dostávají veřejné vysoké školy peníze z veřejných rozpočtů, měly by také o příjemcích těchto prostředků poskytovat základní osobní údaje. (Díky tomuto ustanovení lze také zveřejňovat informace o podnikatelích, kteří jsou příjemci dotací, o mimořádných odměnách apod. Ustanovení se nevztahuje jen na sociální dávky, daňové věci a podobné případy.) Smyslem zákona je zajistit veřejnou kontrolu nad nakládáním s veřejnými prostředky.

Zákon přitom již přispěl v řadě případů k odhalení nehospodárnosti. Případ zveřejňování platů a odměn vyřešil Nejvyšší správní soud v roce 2011 ve sporu Luďka Maděry a statutárního města Zlín. Město tehdy příznivci Pirátů odmítlo poskytnout informace o mimořádných odměnách vedoucího IT oddělení. Soud dal Maděrovi za pravdu a město muselo informace poskytnout, jinak by se vystavilo hrozbě exekuce.

Nerad bych, aby moje diplomová práce skončila žalobou a exekucí vysokých škol. V takovém případě by však škodu způsobenou nezákonným rozhodnutím musel dotyčný úředník nahradit vysoké škole ze svého. Pokud se mi nakonec povede školy přimět k poskytnutí informací, budou je muset také do 15 dnů od poskytnutí zveřejnit na svých internetových stránkách.

Přes jasné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu jsou úřady velmi vytrvalé v odpírání informací, které mají ze zákona povinnost na žádost poskytnout. Věřím, že moje diplomová práce přispěje k tomu, aby se informování veřejnosti (nejen) vysokými školami zlepšilo.

Autor: Jakub Michálek | neděle 23.12.2012 2:01 | karma článku: 36.51 | přečteno: 3521x

Další články blogera

Jakub Michálek

Jak se stavět k čínským represím

Slušný pražský zastupitel za Piráty se občas stydí, když si přečte něco z novodobé historie Pekingu... díky ČSSD nového sesterského města Prahy. Je to taková malá připomínka, že Čína je stále komunistickou diktaturou.

19.7.2016 v 14:56 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 220 | Diskuse

Jakub Michálek

Senátoři, nezpoplatňujte technické normy!

Vyhrál jsem spor nad státem, aby bezplatně poskytoval technické normy ve stavebnictví. Stát rozsudek porušuje. Místo toho ministr Mládek (ČSSD) prosadil ve Sněmovně opětovné zpoplatnění. Pomohou senátoři zastavit tuhle levárnu?

11.2.2016 v 0:00 | Karma článku: 13.93 | Přečteno: 471 | Diskuse

Jakub Michálek

Technické normy míří konečně na Internet

Stavaři si doteď museli technické normy kupovat, ačkoliv podle zákona na ně měli nárok bezplatně. Soud teď nařídil ministerstvu a úřadu pro normalizaci, aby začaly dodržovat zákon a zveřejnily je!

31.5.2015 v 19:06 | Karma článku: 27.99 | Přečteno: 1812 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

ondřejmrázek Mrázek

Svěží vichr z hor nebo nájemné beranidlo?

Spanilá jízda oficiálního vyhnance z Ukrajiny Michaila Saakšviliho po ukrajinských městech je předzvěstí dalších politických otřesů v beztak notně roztřesené zemi. Kdo z nich bude mít prospěch?

22.9.2017 v 17:16 | Karma článku: 11.05 | Přečteno: 246 | Diskuse

Miroslav Gruner

Horáček nakrocil k legalizaci zločinu

Když v zemi existuje mnozstvi osob dluzicich státu a Horáček ve chvílích, kdy se mu začínají preference potacet, jim chce vyjednat úrokový pardon, je zjevné, že mu jde o moc.

22.9.2017 v 16:32 | Karma článku: 25.42 | Přečteno: 873 | Diskuse

Marek Tomanka

Náhled do blízké budoucnosti

Nejpravděpodobnějším vítězem říjnových parlamentních voleb je stále hnutí ANO Andreje Babiše. Pokud prosadí mnohokrát avizované "řízení státu jako firmy", Českou republiku čekají složité časy.

22.9.2017 v 15:56 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 350 | Diskuse

Luboš Zálom

Nigel Farage v Praze: následujme příkladu Brexitu

Včera navštívil Prahu britský politik, europoslanec za UKIP, Nigel Farage. Připomněl ve svém projevu českým euroskeptikům, že snaha na znovuzískání suverenity na bruselském politickém molochu má smysl.

22.9.2017 v 13:46 | Karma článku: 35.33 | Přečteno: 958 | Diskuse

Jan Dvořák

Přijít kvůli neschopným agentům o jedinou teroristickou skupinu by byl opravdu luxus!

Soud osvobodil skupinu anarchistů, která měla podle obžaloby chystat teroristický útok na vlak s vojenskou techniku a automobily.

22.9.2017 v 13:38 | Karma článku: 16.40 | Přečteno: 568 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1730

Jakub Michálek je zastupitel hl. m. Prahy za Piráty, profesí právník se zálibou v autorském právu a svobodném přístupu k informacím.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.