Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Čistění“ Internetu aneb jak Evropská komise znásilňuje jazyk

15. 09. 2012 3:10:07
Před týdnem skončila konzultace Evropská komise, ve které vyzvala EU veřejnost, aby jí poslala připomínky k návrhu nové směrnice o odstraňování webových stránek. Konzultace hovoří o „čistém a otevřeném“ Internetu, ve skutečnosti se však týká postupu pro likvidaci webových stránek.
Takové upozornění vidíte na své webové stránce v USA potom, co vám byla zabavena kvůli nelegálním obrázkům.Takové upozornění vidíte na své webové stránce v USA potom, co vám byla zabavena kvůli nelegálním obrázkům.úřední dílo

Desítky let fungoval Internet bez výrazných legislativního zásahů, neboť ty měly v občanském a trestním právu teritoriální působnost. Nyní však Evropská unie tvrdí, že bez její směrnice o odstraňování webových stránek bude ohrožen jednotný evropský trh.

Proto je podle Evropské komise potřeba přijmout celoevropský postup pro odstraňování webových stránek, který se může vztahovat například na nepovolené sázkové weby, neznačkové léky, nelegální zbraně, nelegální reklamu, zavádějící a podvodné weby, porušování autorského práva, obchodních známek a práv spotřebitele, podněcování k rasové nebo náboženské nenávisti, fotografie zneužívaných dětí, pomluvy a narušování soukromí.

Co tedy Evropská komise rozumí pod „čistým a otevřeným“ Internetem? Evropská komise a Ministerstvo vnitra čistým a otevřeným Internetem rozumí Internet, kde jsou zavedeny jednotné postupy pro oznámení a odstranění nelegálního obsahu po upozornění a kde je odstraněn veškerý potenciálně nelegální obsah.

Evropská komise se tak uchýlila k nápadně podobnému slovníku, jaký používá například organizace BSA, která vyzývá zaměstnance k udávání svých zaměstnavatelů kvůli nelegálnímu softwaru a podnikatele obtěžuje zasílám dotazníků o softwarové čistotě... Nejde samozřejmě o první zneužití dvousečné představy „čistoty“. Stačí připomenout Norimberské zákony, které „čistotu“, tentokráte krve, prohlašovaly za „předpoklad další existence německého lidu.“ Paradoxně právě Německo považuje nacistické weby za „nečisté“ a blokuje je.

Zajímavé jsou také další termíny ze svérázného slovníku, který Evropská komise k prosazení „čistého“ Internetu používá. Evropská komise úmyslně změnila rétoriku, aby zakryla skutečný obsah přijímaných opatření. Ještě na konci roku 2011 ve všech dokumentech figuroval standardně přijímaný výraz „postupu pro upozornění a odstranění“ (notice-and-takedown procedures). V červnu 2012 už Evropská komise mluví o „postupech pro upozornění a akci.“

Slovo „akce“ přitom Evropská komise používá jako eufemismus pro odstraňování webových stránek. Tento záměr ukázala komise v dotazníku, kde vytváří vskutku nový význam slova akce, cituji: „Akcí se ve smyslu této konzultace rozumí odstranění (nebo vypnutí) nebo znemožnění přístupu k nelegálnímu obsahu.“

„Akční plán“ Evropské komise má tak patrně jediný cíl: Donutit země EU přijmout jednotný postup pro odstraňování webových stránek, bez ohledu na to, zda jsou odstraňovány kvůli zabezpečení sítě samotné nebo kvůli porušování autorských práv, pomluvám a zahlazení stop, které zbyly po přehmatech úřadů.

Změna rétoriky má za cíl převést nepopulární opatření do příjemného jazyka, aby se Evropská komise vyhnula stejnému debaklu jako s ACTA. Taková konzultace je propagandou, nikoliv zjišťováním názoru evropských občanů.

Autor: Jakub Michálek | sobota 15.9.2012 3:10 | karma článku: 26.95 | přečteno: 2373x

Další články blogera

Jakub Michálek

Jak se stavět k čínským represím

Slušný pražský zastupitel za Piráty se občas stydí, když si přečte něco z novodobé historie Pekingu... díky ČSSD nového sesterského města Prahy. Je to taková malá připomínka, že Čína je stále komunistickou diktaturou.

19.7.2016 v 14:56 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 246 | Diskuse

Jakub Michálek

Senátoři, nezpoplatňujte technické normy!

Vyhrál jsem spor nad státem, aby bezplatně poskytoval technické normy ve stavebnictví. Stát rozsudek porušuje. Místo toho ministr Mládek (ČSSD) prosadil ve Sněmovně opětovné zpoplatnění. Pomohou senátoři zastavit tuhle levárnu?

11.2.2016 v 0:00 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 482 | Diskuse

Jakub Michálek

Technické normy míří konečně na Internet

Stavaři si doteď museli technické normy kupovat, ačkoliv podle zákona na ně měli nárok bezplatně. Soud teď nařídil ministerstvu a úřadu pro normalizaci, aby začaly dodržovat zákon a zveřejnily je!

31.5.2015 v 19:06 | Karma článku: 28.31 | Přečteno: 1822 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemravná privatizace 17. listopadu aneb kádrováci v akci

Musela jsem si nechat pár dní odstup, abych vydýchala rozčarování z průběhu oslav 17. listopadu. Opět se ukázalo, jak hlasití jsou u nás příznivci tzv. selektivní demokracie.

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 329 | Diskuse

Roman Máca

Reakce na rozhovory s nominantem do čela bezpečnostního výboru Radkem Kotenem (SPD)

Pan poslanec Radek Koten (SPD) je podle mého názoru vysoce nekompetentní nedůvěryhodná nepravdy hovořící osoba a současně je i bezpečnostním rizikem. V článku předkládám argumenty vedoucí k tomuto závěru.

24.11.2017 v 13:55 | Karma článku: 17.29 | Přečteno: 776 | Diskuse

Jan Bartoň

ANO to dalo Fialovi „sežrat“

Nezvolení Petra Fialy do místopředsednické funkce není jenom demonstrace síly. Je to ocenění „konstruktivní role“, kterou ODS při sestavování orgánů sněmovny předvedla v Kalouskově bloku.

24.11.2017 v 13:43 | Karma článku: 29.66 | Přečteno: 1062 | Diskuse

Erik Steinn

Babiš konečně nabídl Fialovi akceptovatelnou nabídku k sňatku

ODS je v koutě, takovou nabídku nelze odmítnout!! Stát bude říti několik státních firem a agentur, jejichž ředitelem bude pan Babiš, pak už je jedno kdo bude předsedou vlády.

24.11.2017 v 11:32 | Karma článku: 9.89 | Přečteno: 1670 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1737

Jakub Michálek je zastupitel hl. m. Prahy za Piráty, profesí právník se zálibou v autorském právu a svobodném přístupu k informacím.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.