Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Amnestii pro ekonomické tunely může soud zrušit

13. 01. 2013 21:04:01
Ústavní soud totiž již jednou rozhodnutí prezidenta přezkoumal a následně zrušil. Šlo o rozhodnutí Ústavního soudu v kauze Melčák, kde zrušil rozhodnutí prezidenta o vyhlášení voleb. Dočkáme se zase, když nejde jen o abstraktní zájem na ústavnosti, ale o konkrétní peníze, které lidé dlouhou dobu střádali a byli o ně okradeni?
Tunelování se v době ekonomických transformací stalo tradiční formou podnikání. Díky amnestii prezidenta Klause teď Policie a soudy dostaly příkaz „zapomenout“Tunelování se v době ekonomických transformací stalo tradiční formou podnikání. Díky amnestii prezidenta Klause teď Policie a soudy dostaly příkaz „zapomenout“ekonom.ihned.cz

Co se stalo? Prezident republiky Václav Klaus zastavil trestní stíhání zvlášť závažných zločinů, kde doba trestního stíhání přesáhla 8 let. Poškození z velkých majetkových podvodů tak přišli o prakticky jedinou šanci, jak se domoci aspoň části svého majetku zpět. S nadsázkou lze říci, že Klaus navázal na amnestii slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, který v 90. letech amnestoval únosce syna slovenského prezidenta. Už v jeho případě způsobila amnestie u veřejnosti velkou nechuť, tamějšímu Ústavnímu soudu se ale poškozený neozval a Ústavní soud tak jen abstraktně zhodnotil, že právo zrušit amnestii svého předchůdce prezidentovi nepřísluší.

Pokud jste jen trochu obeznámeni s tím, co je Ústavní soud zač, určitě víte, že může přezkoumat, zda je konkrétní zákon v souladu s ústavním pořádkem a mezinárodními smlouvami o lidských právech. Když může přezkoumat ústavnost zákona, který schválil Parlament, proč by nemohl přezkoumat i rozhodnutí prezidenta?

A vskutku, této jednoduché a logické úvaze dává Ústava zelenou. Podívejme se na příslušnou pasáž Ústavy:

Článek 87

(1) Ústavní soud rozhoduje

  1. o zrušení zákonů nebo jejich jednotlivých ustanovení, jsou-li v rozporu s ústavním pořádkem,
  2. o zrušení jiných právních předpisů nebo jejich jednotlivých ustanovení, jsou-li v rozporu s ústavním pořádkem nebo zákonem, [...]

Klíčová otázka tedy je: Co se rozumí oním „jiným právním předpisem“? Je jasné, že to je ústavní pojem, který v zákonem nijak definovaný být nemůže, neboť poslanecká sněmovna nemůže zužovat pravomoci Ústavního soudu.

Velkou pomoc pro hledání odpovědi obsahuje neslavnější nález Ústavního soudu, a to nález v kauze Melčák. V tomto rozhodnutí ústavní soud zrušil ústavní zákon o jednorázovém zkrácení volebního období poslanců. Jak jsem ale prozradil výše, zrušil také rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb, které bylo na jeho základě vydáno.

A zde se nám opět vrací na scénu „jiné právní předpisy“: Ústavní soud zde totiž rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb zrušil právě na základě své kompetence podle čl. 87 odst. 1 písm. b) Ústavy, která je podrobně provedena v zákoně o Ústavním soudu (§ 70 odst. 3).

Ve své úvaze v kauze Melčák Ústavní soud zařadil rozhodnutí prezidenta republiky mezi jiné předpisy než zákon a toto rozhodnutí pro rozpor s ústavním pořádkem zrušil. Poukázal přitom na fakt, že takové rozhodnutí prezidenta je nejen aktem aplikace práva, ale také právním předpisem, protože splňuje podmínku obecnosti. Konstatování, že rozhodnutí prezidenta republiky se řadí mezi normativní akty hlavy státu nalezneme ostatně i v úvodních učebnicích teorie práva.

Stejnou formu jako rozhodnutí prezidenta o vyhlášení voleb má i rozhodnutí prezidenta o amnestii. Ačkoliv je jasné, že toto rozhodnutí nemůže prezident zrušit, protože mu k tomu Ústava nedává pravomoc, Ústavní soud ho na návrh skupiny senátorů přezkoumat může a dokonce musí. Pokud dospěje k závěru, že je v rozporu s ústavním pořádkem, tak ho zruší, neboť to spadá do jeho pravomoci, kterou mu ústavodárce k ochraně ústavnosti svěřil.

Hlavním důvodem zrušení ustanovení čl. II by mohl být rozpor se základními právy občanů, která jsou v ústavním pořádku České republiky nadřazena činnosti všech ústavních orgánů. Sporným článkem prezident nařídil soudům zastavit trestní stíhání a zabránil jim tak v tom, aby plnily svou ústavní úlohu, tedy poskytovaly ochranu základním právům obětí závažných trestných činů v trestním řízení.

Tím prezident patrně nepřiměřeně zasáhl nejen do práv obětí trestných činů, ale také do trestního řízení, ve kterém jsou soudy Ústavou povolány k vyslovování viny, ukládání trestů a ochraně práv poškozených. Pokud svým rozhodnutím prezident republiky masivně nahrazuje nezávislé soudy, patrně už nelze mluvit o demokratickém právním státě.

Autor: Jakub Michálek | neděle 13.1.2013 21:04 | karma článku: 27.47 | přečteno: 1371x

Další články blogera

Jakub Michálek

Jak se stavět k čínským represím

Slušný pražský zastupitel za Piráty se občas stydí, když si přečte něco z novodobé historie Pekingu... díky ČSSD nového sesterského města Prahy. Je to taková malá připomínka, že Čína je stále komunistickou diktaturou.

19.7.2016 v 14:56 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 246 | Diskuse

Jakub Michálek

Senátoři, nezpoplatňujte technické normy!

Vyhrál jsem spor nad státem, aby bezplatně poskytoval technické normy ve stavebnictví. Stát rozsudek porušuje. Místo toho ministr Mládek (ČSSD) prosadil ve Sněmovně opětovné zpoplatnění. Pomohou senátoři zastavit tuhle levárnu?

11.2.2016 v 0:00 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 482 | Diskuse

Jakub Michálek

Technické normy míří konečně na Internet

Stavaři si doteď museli technické normy kupovat, ačkoliv podle zákona na ně měli nárok bezplatně. Soud teď nařídil ministerstvu a úřadu pro normalizaci, aby začaly dodržovat zákon a zveřejnily je!

31.5.2015 v 19:06 | Karma článku: 28.31 | Přečteno: 1822 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemravná privatizace 17. listopadu aneb kádrováci v akci

Musela jsem si nechat pár dní odstup, abych vydýchala rozčarování z průběhu oslav 17. listopadu. Opět se ukázalo, jak hlasití jsou u nás příznivci tzv. selektivní demokracie.

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 329 | Diskuse

Roman Máca

Reakce na rozhovory s nominantem do čela bezpečnostního výboru Radkem Kotenem (SPD)

Pan poslanec Radek Koten (SPD) je podle mého názoru vysoce nekompetentní nedůvěryhodná nepravdy hovořící osoba a současně je i bezpečnostním rizikem. V článku předkládám argumenty vedoucí k tomuto závěru.

24.11.2017 v 13:55 | Karma článku: 17.29 | Přečteno: 776 | Diskuse

Jan Bartoň

ANO to dalo Fialovi „sežrat“

Nezvolení Petra Fialy do místopředsednické funkce není jenom demonstrace síly. Je to ocenění „konstruktivní role“, kterou ODS při sestavování orgánů sněmovny předvedla v Kalouskově bloku.

24.11.2017 v 13:43 | Karma článku: 29.57 | Přečteno: 1062 | Diskuse

Erik Steinn

Babiš konečně nabídl Fialovi akceptovatelnou nabídku k sňatku

ODS je v koutě, takovou nabídku nelze odmítnout!! Stát bude říti několik státních firem a agentur, jejichž ředitelem bude pan Babiš, pak už je jedno kdo bude předsedou vlády.

24.11.2017 v 11:32 | Karma článku: 9.89 | Přečteno: 1670 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1737

Jakub Michálek je zastupitel hl. m. Prahy za Piráty, profesí právník se zálibou v autorském právu a svobodném přístupu k informacím.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.