Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident Klaus porušuje zákon o svobodném přístupu k informacím

20. 02. 2013 21:46:46
Václav Klaus a jeho pohůnci z Kanceláře prezidenta republiky zcela nepokrytě porušují zákon o svobodném přístupu k informacím. Pokud jde o prezidenta republiky, takové vědomé a hrubé porušování ústavních práv občanů na přístup k informacím zcela ospravedlňuje požadavek na podání ústavní žaloby pro velezradu.
Václav Klaun. Prezident, který stojí mimo Českou republiku a její zákony.Václav Klaun. Prezident, který stojí mimo Českou republiku a její zákony.

V naší zemi se vytvořil dvojí systém. Když na stanici I. P. Pavlova v Praze přecházíte mimo přechod, tak vás může pokutovat policie a dokonce to i dělá. Když s přáteli večer pijete víno v parku, je to důvod, aby vás policie legitimovala a vyslýchala. Když ale jde o porušování zákonů ze strany úřadů jako je Kancelář prezidenta republiky nebo ministerstvo financí, aktivita policie a jiných orgánů zamrzá a končí.

Měří se dvojím metrem: Patricijové na Hradě si mohou dělat za veřejné peníze, co se jim zlíbí, se zárukou beztrestnosti. My plebejci se můžeme za vlastní peníze leda soudit a na spravedlivý rozsudek čekáme roky.

Klaus odmítá poskytnout informace

Zákon o svobodném přístupu k informacím je jednou z mála protivah k tomuto nepoměru. Všechny státní orgány musí podle něho poskytovat informace týkající se jejich působnosti. Prezident republiky je taky orgán, takže zákon dopadá i na něho. V tom je ale právě ten háček, protože prezident Klaus si pro nás připravil další komický kousek a hraje si na absolutistického monarchu.

Poslal jsem na záčátku ledna na Kancelář prezidenta republiky svou žádost o informace. Chtěl jsem vědět, kdo se podílel na přípravě amnestie a kdo o ní věděl předem. Odpověď z Hradu byla překvapivá: Autorem amnestie je prezident republiky a rozsudky si najděte na Internetu. Kancelář, která má roční rozpočet 100 milionů korun, se ani nenamáhala odpovědět na položené otázky, odpoveď pravděpodobně smíchala s nějakou jinou žádostí a napsala mi, že prezident nebude nikomu nic zdůvodňovat. Na podané odvolání poslala úplně stejnou odpověď.

Moje žádost o informace sice nebyla vyřízena, za to mi Ladislav Jakl poslal osobní dopis, ve kterém mi vyčítá, že pracovnice v Kanceláři prezidenta republiky musí pracovat přes čas, aby vyřídili žádosti o informace. Škoda, že nestrávil ty dvě hodiny psaním soukromého dopisu, který odeslal za státní peníze, tím, že by mou žádost o informace poctivě vyřídil.

Prezidentův tajemník Jakl a jeho kancléř Weigl pak vesele jako prezidentovi pohůnci nezákonná rozhodnutí o odmítnutí žádosti o informace podepisují. Bohužel ani je se v našem systému patrně nepodaří za zneužívání pravomoci postavit před soud.

Postavit Klause před soud

Všichni jsme už mohli vědět, kdo amnestii napsal, kdo se na ní podílel a kdo o ní věděl předem – kdyby Hrad dodržoval zákony. Místo toho lze tvrzení prezidentské kanceláře, že informace neexistují, parafrázovat, že přišel zásah shůry a Václav Klaus z čista jasna právní dokument nadiktoval sekretářce.

Nezbylo mi tudíž, než podat na prezidenta republiky žalobu. Nejvyšší správní soud, který je jednou z mála institucí, kde zákon o svobodném přístupu sami dodržují, v předchozích rozhodnutích dovodil, že žalovaným má být přímo prezident republiky. Obsah mojí žaloby byl proto jednoduchý, ať soud rozhodnutí zruší a nařídí prezidentu republiky informace poskytnout.

A jak to dopadne? Jiná moje žaloba kvůli utajování dat z privatizace na ministra financí leží u Městského soudu v Praze už 2 roky (viz zde). Privatizace byla stejně jako sanace bank hodně špinavá věc a je zkrátka moc vlivných lidí, kterým by zveřejnění nevyhovalo. Ať už zveřejnění podrobných dat o vládou sanovaných úvěrech (kauza ČKA), tak informace o osobách zainteresovaných na amnestii.

V tomto případě se obávám, že se soud začne žalobou zabývat, až když nebude vůbec žádná možnost informace získat. Soudní řízení jsou natolik dlouhá, že už nikdo ani vážně neuvažuje o tom, že by právo bylo vymahatelné. Pro ministra spravedlnosti Blažka (ODS) je zdá se důležitější otázka, jak zatočit s internetovými diskutéry.

Využijme proto tuto příležitost aspoň k tomu, abychom nespravedlnost popsali a nesouhlas veřejně vyjádřili, dokud můžeme. Žaloba kvůli protizákonnému odpírání informací o insitucích, které z našich daní sami financujeme, je – když už nic jiného – krokem principiálním.

Autor: Jakub Michálek | středa 20.2.2013 21:46 | karma článku: 26.29 | přečteno: 1238x

Další články blogera

Jakub Michálek

Jak se stavět k čínským represím

Slušný pražský zastupitel za Piráty se občas stydí, když si přečte něco z novodobé historie Pekingu... díky ČSSD nového sesterského města Prahy. Je to taková malá připomínka, že Čína je stále komunistickou diktaturou.

19.7.2016 v 14:56 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 246 | Diskuse

Jakub Michálek

Senátoři, nezpoplatňujte technické normy!

Vyhrál jsem spor nad státem, aby bezplatně poskytoval technické normy ve stavebnictví. Stát rozsudek porušuje. Místo toho ministr Mládek (ČSSD) prosadil ve Sněmovně opětovné zpoplatnění. Pomohou senátoři zastavit tuhle levárnu?

11.2.2016 v 0:00 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 482 | Diskuse

Jakub Michálek

Technické normy míří konečně na Internet

Stavaři si doteď museli technické normy kupovat, ačkoliv podle zákona na ně měli nárok bezplatně. Soud teď nařídil ministerstvu a úřadu pro normalizaci, aby začaly dodržovat zákon a zveřejnily je!

31.5.2015 v 19:06 | Karma článku: 28.31 | Přečteno: 1822 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemravná privatizace 17. listopadu aneb kádrováci v akci

Musela jsem si nechat pár dní odstup, abych vydýchala rozčarování z průběhu oslav 17. listopadu. Opět se ukázalo, jak hlasití jsou u nás příznivci tzv. selektivní demokracie.

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 329 | Diskuse

Roman Máca

Reakce na rozhovory s nominantem do čela bezpečnostního výboru Radkem Kotenem (SPD)

Pan poslanec Radek Koten (SPD) je podle mého názoru vysoce nekompetentní nedůvěryhodná nepravdy hovořící osoba a současně je i bezpečnostním rizikem. V článku předkládám argumenty vedoucí k tomuto závěru.

24.11.2017 v 13:55 | Karma článku: 17.29 | Přečteno: 776 | Diskuse

Jan Bartoň

ANO to dalo Fialovi „sežrat“

Nezvolení Petra Fialy do místopředsednické funkce není jenom demonstrace síly. Je to ocenění „konstruktivní role“, kterou ODS při sestavování orgánů sněmovny předvedla v Kalouskově bloku.

24.11.2017 v 13:43 | Karma článku: 29.66 | Přečteno: 1062 | Diskuse

Erik Steinn

Babiš konečně nabídl Fialovi akceptovatelnou nabídku k sňatku

ODS je v koutě, takovou nabídku nelze odmítnout!! Stát bude říti několik státních firem a agentur, jejichž ředitelem bude pan Babiš, pak už je jedno kdo bude předsedou vlády.

24.11.2017 v 11:32 | Karma článku: 9.89 | Přečteno: 1670 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1737

Jakub Michálek je zastupitel hl. m. Prahy za Piráty, profesí právník se zálibou v autorském právu a svobodném přístupu k informacím.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.