Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tunel s názvem „státní norma“

Stovky tisíc podnikatelů, studentů, učitelů musí podle zákona dodržovat státní technické normy. Stát je zaplatil, uložil lidem povinnost je dodržovat a lidé si je zas a znovu musí kupovat za částky významně převyšující náklady kopie. Chceš znát státní technickou normu? Zaplať!

Kopii technické normy si nezhotovíte ani v knihovně, ani na úřadě. Podle zdravého selského rozumu by měly být státní technické normy co nejdostupnější. Ve skutečnosti je lze získat a kopírovat jen s povolením státu.VŠB

V čem je problém? Zákon zakazuje šíření technických norem, které jsou placeny z veřejných prostředků, bez povolení příslušného úřadu. Podle platných zákonů však mají být některé normy veřejně bezplatně dostupné. Příslušný veřejný úřad, který má strašně dlouhé jméno (Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví), vyžaduje za kopírování poplatek a omezuje možností tisku elektronické verze, pokud nezaplatíte další peníze.

Zajímaly mě dva konkrétní příklady:

  • Techické normy ve stavebnictví
    Za prvé jsem požádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím o technické normy, které mají být volně dostupné. Platný stavební zákon obsahuje ustanovení, že všechny závazné technické normy v oblasti stavebnictví musí být bezplatně dostupné. Každý architekt a stavební inženýr je vázán při své práci obrovským počtem norem, které musí dodržet, aby byla stavba bezpečná. Tyto normy jsou sice závazné a mají být bezplatně k dispozici, ale skutečnost je jiná. Nikde na Internetu kolekci technických norem ve stavebnictví nenajdete. Ministerstvo průmyslu a obchodu dokonce tvrdí, že taková norma je pouze jedna. Požádal jsem o pomoc Českou komoru architektů a dostalo se mi ujištění, že závazných technických norem ve stavebnictví je celá řada. Mým cílem je dosáhnout zveřejnění těchto technických norem.
  • Technické normy citování literatury
    Za druhé jsem požádal o technickou normu, která upravuje způsob citování publikací v seznamu použité literatury. Pokud jste někdy psali bakalářskou nebo diplomovou práci, tak ji určitě znáte. Tato norma předepisuje, že se příjmení autorů píší velkými písmeny, jméno a název knihy se při citování odděluje tečkou a další veledůležité věci, bez kterých nelze diplomovou práci obhájit. Zkontroloval jsem si, že tuto normu vytvořil za peníze ze státního rozpočtu Český normalizační institut a není tedy žádný důvod, abych za ní teď musel platit, bez ní bych diplomovou práci neobhájil. Přesto po mně úřad požaduje, abych úhradu zaplatil a normu si koupil. Mým cílem je, aby tato norma byla veřejně bezplatně dostupná v souladu s ústavně zaručeným právem na informace. 

 

Tvorbu norem platí z části stát a z části uživatelé

Úřad to zdůvodňuje tím, že současný systém prostě vyžaduje placení za technické normy, protože to je napsáno v zákoně. Současný systém funguje tak, že vytvoření částečně zaplatí stát z rozpočtu úřadu a částečně je hrazeno z peněz vybraných za prodej jiných norem jejich uživatelům, případně z prostředků toho, kdo o vytvoření normy požádal.

Podívejme se na konkrétní data, která mi úřad poskytl: 

 

PoložkaOnlineOfflineCelkem

Zdroj dat: Informace poskytnuté ÚNMZ v reakci na žádost podle zákona č. 106/1999 Sb.

 

Z výše uvedených údajů vyplývají následující závěry:

  • České technické normy jsou z významné části placeny státem.
    Státní příspěvek se na financování státních norem podílí více jak třetinou. Zbytek příjmů tvoří poplatky vybrané od jednotlivých uživatelů (v tabulce nejsou zahrnuty příjmy od osob požadujících vytvoření normy), převážně z placení za normy v elektronické podobě.
  • Příjmy určené na státní normy podstatně převyšují náklady.
    Je otázkou, co se s těmito penězi děje, ale patrně jsou použity na financování úředního aparátu, který v úřadu pracuje, případně do investic. Je jasné, že úřad si svou působnost, která spočívá v přeprodávání informací vyrobených za státní peníze, vzít nenechá.

 

Zákaz šíření technických norem

Celý tento systém financování technických norem může fungovat pouze za předpokladu, že úřady mají na šíření technických norem monopol. Jinak by si nikdo normy nekupoval a prostě by si je stáhl z Internetu. Jde o princip velmi neobvyklý, neboť normy a pravidla jsou ve vyspělých demokraciích zpravidla bezplatně dostupné každému, kdo podle nich má postupovat. Tím spíše uvedené platí, když je jejich tvorba placena ve značné míře z veřejných prostředků.

Přesto je na principu monopolu postaven platný zákon o technických standardech [1]. Zákonem byla zavedena elektronická, avšak stále výrazně zpoplatněná distribuce technických norem. Jak bývá typické, o zákonu neproběhla žádná rozprava, neboť byl údajně „technicistní novelou.“ Byl schválen v jediném čtení hlasy ČSSD, ODS, KSČM a SZ.

Tento zákon výslovně stanoví, že české technické normy nebo jejich části vydané na jakémkoliv nosiči smějí být rozmnožovány a rozšiřovány jen se souhlasem ÚNMZ. Výjimkou je pouze případ, kdy je věc upravena jiným právním předpisem, jako je výše zmíněný stavební zákon. Zajímalo mě, kde se v českém právu objevila taková anomálie a zeptal jsem se úřadu, zda existují mezinárodní závazky, které Českou republiku nutí bránit šíření norem.

 

Členství v mezinárodních technických organizacích

Podle ÚNMZ vyplývá zákaz šíření technických norem bez povolení úřadu z povinností České republiky jako člena evropských normalizačních organizací CEN (Evropský výbor pro normalizaci) a CENELEC (Evropský výbor pro normalizaci v elektronice), v případě mezinárodních norem pak z povinností člena mezinárodní organizace ISO (Mezinárodní organizace pro normalizaci) a IEC (Mezinárodní elektrotechnická komise).

Tyto organizace jsou zpravidla občanská sdružení registrovaná v některém zahraničním státě, jejichž členem se český Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví stal (jak se úřad bez právní subjektivity může stát členem sdružení, necháváme stranou). 

 

Problém je v copyrightu

Všechny dokumenty upravující členství v těchto organizacích jsem si vyžádal a vyšlo najevo, že organizace opírají zákaz šíření technických norem o copyright, který údajně mají na vytvořené technické normy. Například organizace CENELEC si podle uzavřené smlouvy [2] nárokuje copyright podle belgického práva na všechny výsledky své činnosti.

Smlouva CENELEC stanoví, že členové sdružení nezveřejní žádnou publikaci bezplatně bez zvláštního souhlasu příslušného orgánu CENELEC. Tato smlouva však nijak neváže občany České republiky, kteří ji nepodepsali a povinnost se jí řídit nevyplývá ani z žádného zákona. Relevantní je pouze zákaz obsažený v zákoně, který by mohl být klidně vypuštěn.

Copyrightový nárok je podle českého práva zcela nesmyslný. Norma totiž spadá zpravidla mezi tzv. úřední díla. Podle autorského zákona je úředním dílem právní předpis, rozhodnutí, veřejná listina, úřední dokumentace úředního díla a jiná obdobná díla, kde je veřejný zájem na vyloučení z ochrany. Mezi úřední díla patří též i technické normy, které typicky stanoví závazné povinnosti, přinejmenším pokud jde o normy původně vytvořené úřadem s použitím veřejných prostředků.

Do budoucna lze tedy jedině doporučit, aby zákaz šíření byl zrušen, protože tomu nebrání žádné mezinárodní závazky a úřady nás pouze tahají za nos, aby vytáhli další peníze z živnostníků a podnikatelů nejen ve stavebnictví, ze studentů a učitelů a všech dalších, kdo mají povinnost normy dodržovat. Právo na informace je všem občanům zaručeno Listinou základních práv a samoúčelné vydělávání peněz státním úřadem nespadá mezi žádný z důvodů, ze kterých lze právo na informace okleštit (veřejná bezpečnost, ochrana zdraví a morálky a práv jiných občanů apod.).

 

Autor kandiduje v parlamentních volbách 2013 v Praze za Českou pirátskou stranu. Piráti programu požadují volnou dostupnost všech technických norem.

[1] § 5 odst. 8 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky
[2] čl. 4.3 smlouvy CENELEC o využívání práv ze dne 19. 8. 2013. Nejde o mezinárodní smlouvu ve smyslu mezistátní dohody podle mezinárodního práva veřejného, nýbrž o klasický soukromoprávní vztah s mezinárodním prvkem.

Autor: Jakub MichálekJakub | čtvrtek 24.10.2013 14:47 | karma článku: 26,52 | přečteno: 3026x
  • Další články autora

Jakub MichálekJakub

Jak se stavět k čínským represím

Slušný pražský zastupitel za Piráty se občas stydí, když si přečte něco z novodobé historie Pekingu... díky ČSSD nového sesterského města Prahy. Je to taková malá připomínka, že Čína je stále komunistickou diktaturou.

19.7.2016 v 14:56 | Karma: 11,63 | Přečteno: 504x | Diskuse| Občanské aktivity

Jakub MichálekJakub

Senátoři, nezpoplatňujte technické normy!

Vyhrál jsem spor nad státem, aby bezplatně poskytoval technické normy ve stavebnictví. Stát rozsudek porušuje. Místo toho ministr Mládek (ČSSD) prosadil ve Sněmovně opětovné zpoplatnění. Pomohou senátoři zastavit tuhle levárnu?

11.2.2016 v 0:00 | Karma: 16,43 | Přečteno: 688x | Diskuse| Občanské aktivity

Jakub MichálekJakub

Technické normy míří konečně na Internet

Stavaři si doteď museli technické normy kupovat, ačkoliv podle zákona na ně měli nárok bezplatně. Soud teď nařídil ministerstvu a úřadu pro normalizaci, aby začaly dodržovat zákon a zveřejnily je!

31.5.2015 v 19:06 | Karma: 29,02 | Přečteno: 1941x | Diskuse| Ekonomika

Jakub MichálekJakub

Co bude s operačním systémem Windows XP?

Tento měsíc byla oficiálně ukončena podpora pro operační systém Window XP. Masově rozšířený operační systém využívá ještě dnes skoro 30 % osobních počítačů. Zkušenost se systémem Windows XP ukazuje, jak je doba copyrightu podle současných zákonů nesmyslně dlouhá.

21.4.2014 v 20:04 | Karma: 21,31 | Přečteno: 2306x | Diskuse| Politika

Jakub MichálekJakub

Je odkaz zločin? ptá se Evropská komise občanů

Evropská komise vyhlásila veřejné konzultace ke copyrightu. Pro všechny lobbisty v oblasti copyrightu to znamená největší rej a přesvědčování komise o nezbytnosti copyrightu a jeho přísnějším vynucování. Mají dnes takový vliv, že Evropská komise se musí v konzultacích zcela vážně ptát, zda by se mělo platit za zkopírování i pouhého odkazu.

27.1.2014 v 21:48 | Karma: 19,19 | Přečteno: 2407x | Diskuse| Občanské aktivity

Jakub MichálekJakub

Václav Klaus: Místo vyznamenání obžaloba z velezrady

Problémem Václava Klause nebyly jeho často nekonformní názory či nedůvěra k Evropské unii. Problémem bylo opakované porušování ústavy, lhostejnost k platným zákonům a přesvědčení, že je ničím neomezeným monarchou.

3.3.2013 v 20:44 | Karma: 21,50 | Přečteno: 1232x | Diskuse| Politika

Jakub MichálekJakub

Prezident Klaus porušuje zákon o svobodném přístupu k informacím

Václav Klaus a jeho pohůnci z Kanceláře prezidenta republiky zcela nepokrytě porušují zákon o svobodném přístupu k informacím. Pokud jde o prezidenta republiky, takové vědomé a hrubé porušování ústavních práv občanů na přístup k informacím zcela ospravedlňuje požadavek na podání ústavní žaloby pro velezradu.

20.2.2013 v 21:46 | Karma: 26,55 | Přečteno: 1261x | Diskuse| Politika

Jakub MichálekJakub

Pokud soud abolici zneplatní, trestní stíhání se obnoví

Václav Klaus nařídil zastavit trestní stíhání tunelářů započatá před rokem 2005. Nestíhatelnost závažných majetkových zločinů je před Ústavním soudem. Politici a právníci se nemůžou shodnout, co se bude dít, pokud Ústavní soud abolici zruší. Názor, že nejde nic dělat, nesdílím. Naopak si myslím, že platné právo dává dostatečné prostředky, jak v takovém případě postupovat, aby se tuneláři, jejichž trestní stíhání prezident zastavil, dlouho z nakradeného majetku neradovali a aby tento majetek mohl být vrácen poškozeným.

18.1.2013 v 14:02 | Karma: 20,47 | Přečteno: 1572x | Diskuse| Politika

Jakub MichálekJakub

Amnestii pro ekonomické tunely může soud zrušit

Ústavní soud totiž již jednou rozhodnutí prezidenta přezkoumal a následně zrušil. Šlo o rozhodnutí Ústavního soudu v kauze Melčák, kde zrušil rozhodnutí prezidenta o vyhlášení voleb. Dočkáme se zase, když nejde jen o abstraktní zájem na ústavnosti, ale o konkrétní peníze, které lidé dlouhou dobu střádali a byli o ně okradeni?

13.1.2013 v 21:04 | Karma: 27,60 | Přečteno: 1395x | Diskuse| Politika

Jakub MichálekJakub

Vysoké školy utajují platy TOP managementu

Vysoké školy dostávají z rozpočtu České republiky více jak 20 miliard ročně. Když jsem se jich však zeptal, kolik dávají svým TOP manažerům, žádná z vysokých škol mi požadovanou informaci neposkytla. Vysoké školy, které si tak často stěžují na neprůhlednost ministerstva školství, tak mají kvůli neprůhlednosti samy máslo na hlavě.

23.12.2012 v 2:01 | Karma: 36,67 | Přečteno: 3586x | Diskuse| Politika

Jakub MichálekJakub

LEGO zasáhlo do politické soutěže: Politika vadí, porno je v pohodě

Pirátská strana stojí před soudem. Nejde o to, že by porušila autorská zákon. Firmě LEGO se jen nelíbí, že její panáčci jsou spojováni s politikou. LEGO složilo před soudem kauci 50000 Kč a soud video zakázal vysílat, aniž by se ptal na názor protistrany. LEGO dělá přesně to, co mu v žalobě vadilo – vstupuje do politické soutěže.

27.11.2012 v 0:38 | Karma: 32,71 | Přečteno: 4461x | Diskuse| Politika

Jakub MichálekJakub

Velká říjnová informační revoluce

Víte, že máte právo na informace, které schraňují a někdy úzkostlivě tají úřady? Není třeba složitých postupů, stačí jednoduchý krátký e-mail. Ministerstvo vnitra chystá novelu, která má razantně zasáhnout do práva na informace. Oslavte dnešní výročí a požádejte některý úřad o informace, ať už jde o podezřelé zakázky nebo výše mimořádných odměn. Můžete třeba vyjít z předpřipraveného vzoru.

8.11.2012 v 0:33 | Karma: 15,90 | Přečteno: 874x | Diskuse| Politika

Jakub MichálekJakub

V dnešních volbách rozhodnou nevoliči

Na Praze 2 a 3 probíhá dnes druhé kolo voleb do Senátu. Ano, to jsou ty volby, kde rozhoduje ve druhém kole asi 23 % voličů. Jeden hlas má proto „čtyřikrát“ větší váhu. Letos mají občané Prahy 2 a 3 na výběr mezi Stanislavem Křečkem, 74, který se zaměřuje na bytové právo, a Liborem Michálkem, 43, který se zaměřuje na boj s korupcí.

19.10.2012 v 2:44 | Karma: 14,12 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Politika

Jakub MichálekJakub

Volební spot Pirátů sledují i na Městském soudu

Ve volebních spotech politických stran je zakázáno používat výrobky, které vyrobily komerční firmy. Diváky by to totiž mohlo zmást a mohli by si myslet, že je firma sponzoruje. To by ovšem byl zásah do dobré pověsti firmy, takže honem bububu a spot zakážeme. Takto byl včera předběžně zakázán spot Pirátské strany, protože prý ohrožuje dobrou pověst společnosti LEGO.

11.10.2012 v 14:54 | Karma: 23,52 | Přečteno: 1475x | Diskuse| Politika

Jakub MichálekJakub

Kopírovací monopol nemotivuje autory, ale nakladatele

Kopírovací monopol nemotivuje autory, aby psali nové knihy. Za to motivuje nakladatele, aby na knižním trhu likvidovali jakoukoliv konkurenci. Případ „provokatérky“ Julie Schrammové ukazuje, jak nakladatelé používají starého triku, aby si zachovali dominantní postavení na knižním trhu. A to i přes to, že používají dávno zaostalé technologie, které by svobodná soutěž rychle vytlačila.

24.9.2012 v 1:05 | Karma: 16,39 | Přečteno: 1699x | Diskuse| Politika

Jakub MichálekJakub

„Čistění“ Internetu aneb jak Evropská komise znásilňuje jazyk

Před týdnem skončila konzultace Evropská komise, ve které vyzvala EU veřejnost, aby jí poslala připomínky k návrhu nové směrnice o odstraňování webových stránek. Konzultace hovoří o „čistém a otevřeném“ Internetu, ve skutečnosti se však týká postupu pro likvidaci webových stránek.

15.9.2012 v 3:10 | Karma: 27,07 | Přečteno: 2390x | Diskuse| Politika

Jakub MichálekJakub

Jak zavalit schránku spamem? Zn.: Volby 2012

V Pirátské straně mám letos na starosti administrativu krajských voleb. Každý ví, že politická strana podává na úřad kandidátku, kterou pak úřad převede na volební lístek, aby lidé mohli hlasovat. Zdánlivě jednoduchý úkon má však v roce 2012 řadu zapeklitostí. Skoro jako bychom žili v době potrubní pošty.

12.9.2012 v 21:37 | Karma: 16,49 | Přečteno: 1075x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 18
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1827x
Jakub Michálek je zastupitel hl. m. Prahy za Piráty, profesí právník se zálibou v autorském právu a svobodném přístupu k informacím.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy