Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co bude s operačním systémem Windows XP?

21. 04. 2014 20:04:22
Tento měsíc byla oficiálně ukončena podpora pro operační systém Window XP. Masově rozšířený operační systém využívá ještě dnes skoro 30 % osobních počítačů. Zkušenost se systémem Windows XP ukazuje, jak je doba copyrightu podle současných zákonů nesmyslně dlouhá.

Windows XP je opravdu stařeček, na trh ho společnost Microsoft uvedla v roce 2001. Prodej byl ukončen po sedmi letech v roce 2008, nicméně na nově vyráběných počítačích se prodával až do roku 2010. Na trhu byl tedy celkem devět let od vydání. Od 8. dubna 2014 nejsou vydávány bezpečnostní aktualizace, takže se nezabezpečené počítače s tímto systémem si mohou podmanit počítačoví hackeři.

Pro mě zůstává nepochopitelná jedna věc: Tento operační systém byl na trhu devět let, nicméně autorská práva na produkt trvají 70 let od jeho vydání. Znamená to, že víc než 60 let bude zakázáno tento systém používat bez licence. Tu může udělit jen společnost Microsoft, která ji však už neposkytuje. To je samozřejmě pochopitelné, protože se nyní soustředí na nové produkty. Stejně tak je ale pochopitelné, když ostatní chtějí, aby po době masivního komerčního úspěchu byl systém v rozumné době uvolněn ke zkoumání a využití. Nově tedy bude šíření systému Windows XP blokováno, a to i pro účely vědeckého zkoumání, zpracování a dalšího využití.

Je to jeden z absurdních důsledků současného nastavení systému copyrightu, či chcete-li eufemisticky, autorských práv. Základem copyrightu je zákonný monopol. Zákonný monopol je omezením volného trhu, kvůli němuž určitý produkt může nabízet pouze jediný dodavatel. Tento monopol sám o sobě nemusí být vždy špatný, protože pobízí inovátory k vývoji nových komerčně úspěšných produktů. Podle mého názoru však není v případě copyrightu délka monopolu nastavena správně.

Hledání toho správného modelu

Operační systém Windows XP byl jednou z komerčně nejúspěšnějších aplikací a těžko bychom našli jiný software, který byl na trhu tak dlouho. Ani v případě Windows XP však monopolista nebude produkt po období komerčním vytěžení více než 60 let prodávat ani jinak využívat. Vynucovat to má stát, který zakazuje vytvořit si kopii, a na piráty má posílat trestní aparát. Realita je pochopitelně jiná, protože podstatná část spotřebitelů si produkt kopíruje bez ohledu na zákony. Státní orgány to nijak nevzrušuje, ještě nedávno totiž taky pirátily. Co je však horší, na produktu není možné stavět další inovace a nemůže z něho těžit svobodný software.

Zákony, které neberou v potaz realitu, je třeba reformovat, aby opět sloužily celé společnosti, nikoliv zvýšení prodeje nového produktu konkrétního výrobce. Vlastnictví zavazuje a považuji za správné, aby na komerčně vytěžených programech mohla stavět komunita. Příkladem možného reformního směru je názor zastávaný např. Richardem Stallmanem, otcem svobodného softwaru. Podle něho by se měla zkrátit doba trvání copyrightu na 10 let od vydání (což přibližně odpovídá nejdelší době prodejnosti softwaru). Tento názor zastávají konzistentně od založení v roce 2009 i čeští Piráti. Přijde mi to jako nejrozumější první krok, který můžeme s dnešními znalostmi učinit. Musíme se ale připravit na to, že za dvacet let nás rozvoj technologií může donutit k něčemu úplně jinému.

Představuji si, jak se bude v roce 2072 (!) oslavovat okamžik uvolnění, kdy copyright na Windows XP uplyne. Lidé konečně získají přístup k systému, který již šedesát let není na trhu a teprve ten den ho budou moci legálně využívat. Něco mi ale říká, že v té době už to bude tento systém pro výzkumníky zcela nezajímavý, neboť takovou „vykopávku“ budou pamatovat jen pamětníci. Pouze malá část inovativních postupů, které nakódovali programátoři do střev tohoto operačního systému, bude mít v mezidobí užitek pro technický pokrok.

Zákaz využívat a recyklovat komerčně vytěžený software znamená, že po deseti letech úspěchu čeká Windows XP jen šedesát let umírání.

Autor: Jakub Michálek | pondělí 21.4.2014 20:04 | karma článku: 20.36 | přečteno: 2118x

Další články blogera

Jakub Michálek

Jak se stavět k čínským represím

Slušný pražský zastupitel za Piráty se občas stydí, když si přečte něco z novodobé historie Pekingu... díky ČSSD nového sesterského města Prahy. Je to taková malá připomínka, že Čína je stále komunistickou diktaturou.

19.7.2016 v 14:56 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 246 | Diskuse

Jakub Michálek

Senátoři, nezpoplatňujte technické normy!

Vyhrál jsem spor nad státem, aby bezplatně poskytoval technické normy ve stavebnictví. Stát rozsudek porušuje. Místo toho ministr Mládek (ČSSD) prosadil ve Sněmovně opětovné zpoplatnění. Pomohou senátoři zastavit tuhle levárnu?

11.2.2016 v 0:00 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 482 | Diskuse

Jakub Michálek

Technické normy míří konečně na Internet

Stavaři si doteď museli technické normy kupovat, ačkoliv podle zákona na ně měli nárok bezplatně. Soud teď nařídil ministerstvu a úřadu pro normalizaci, aby začaly dodržovat zákon a zveřejnily je!

31.5.2015 v 19:06 | Karma článku: 28.31 | Přečteno: 1822 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemravná privatizace 17. listopadu aneb kádrováci v akci

Musela jsem si nechat pár dní odstup, abych vydýchala rozčarování z průběhu oslav 17. listopadu. Opět se ukázalo, jak hlasití jsou u nás příznivci tzv. selektivní demokracie.

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 329 | Diskuse

Roman Máca

Reakce na rozhovory s nominantem do čela bezpečnostního výboru Radkem Kotenem (SPD)

Pan poslanec Radek Koten (SPD) je podle mého názoru vysoce nekompetentní nedůvěryhodná nepravdy hovořící osoba a současně je i bezpečnostním rizikem. V článku předkládám argumenty vedoucí k tomuto závěru.

24.11.2017 v 13:55 | Karma článku: 17.29 | Přečteno: 776 | Diskuse

Jan Bartoň

ANO to dalo Fialovi „sežrat“

Nezvolení Petra Fialy do místopředsednické funkce není jenom demonstrace síly. Je to ocenění „konstruktivní role“, kterou ODS při sestavování orgánů sněmovny předvedla v Kalouskově bloku.

24.11.2017 v 13:43 | Karma článku: 29.66 | Přečteno: 1062 | Diskuse

Erik Steinn

Babiš konečně nabídl Fialovi akceptovatelnou nabídku k sňatku

ODS je v koutě, takovou nabídku nelze odmítnout!! Stát bude říti několik státních firem a agentur, jejichž ředitelem bude pan Babiš, pak už je jedno kdo bude předsedou vlády.

24.11.2017 v 11:32 | Karma článku: 9.89 | Přečteno: 1670 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1737

Jakub Michálek je zastupitel hl. m. Prahy za Piráty, profesí právník se zálibou v autorském právu a svobodném přístupu k informacím.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.