Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senátoři, nezpoplatňujte technické normy!

11. 02. 2016 0:00:00
Vyhrál jsem spor nad státem, aby bezplatně poskytoval technické normy ve stavebnictví. Stát rozsudek porušuje. Místo toho ministr Mládek (ČSSD) prosadil ve Sněmovně opětovné zpoplatnění. Pomohou senátoři zastavit tuhle levárnu?

Vážená paní senátorko, vážený pane senátore,

poslanci vám předložili návrh zákona, kterým znovu zpoplatňují technické normy ve stavebnictví. Technické normy ve stavebnictví jsou dokumenty, podle nichž se staví budovy, silnice a jiné stavby. Podle platného stavebního zákona mají být bezplatně dostupné (§ 196 odst. 2). Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, vám byl předložen v senátním tisku č. 195. Tisk má být projednán jako bod 5. na 19. schůzi Senátu (od 2. března 2016).

Bohužel stát zákonnou povinnost bezplatného poskytování nedodržuje. Úřad pro technickou normalizaci za tyto normy neoprávněně vybírá poplatky. Vytkl mu to jak Nejvyšší správní soud, tak Městský soud v Praze, který mu pravomocným a vykonatelným rozsudkem na můj návrh uložil, aby technické normy ve stavebnictví bezplatně poskytl. Bohužel Úřad pro technickou normalizaci soudem uloženou povinnost nesplnil. Zveřejnil pouze 4 normy z více než 20 norem ve stavebnictví. Je absurdní, aby stát odmítal plnit soudní rozhodnutí. Proto jsem byl nucen podat návrh na výkon rozhodnutí soudním vykonavatelem (soudní exekuci).

Problém předkládaného tisku č. 195 spočívá v tom, že ministr Mládek ve sněmovním výboru pro hospodářství prosadil dodatečné schválení pozměňovacího návrhu, který do technické novely (související s transpozicí evropského práva) přidává zpoplatnění technických norem ve stavebnictví. Jinými slovy ministr chce kvůli mé osobě a pravomocnému rozhodnutí soudu změnit zákon. Nežádám vás teď, abyste schválili bezplatné zveřejnění všech norem, i když by to jistě bylo v zájmu občanů a dobrý zákonodárce by to měl zvážit. Rozsudek se týká pouze technických norem v oblasti stavebnictví. Žádám vás pouze, abyste neposvěcovali stav, kdy stát porušuje zákon a, když mu soud uloží zjednat nápravu, ignoruje nezávislou justici a „řeší“ problém změnou zákona. (V tuto chvíli mám v ruce pravomocný a vykonatelný rozsudek Městského soudu v Praze č. j. 11A 3/2014-82 a požádal jsem o jeho soudní exekuci. Ani eventuální pozdější změna zákona již nemůže stát zprostit existující povinnosti, aby poskytl technické normy ve stavebnictví.) Tuto žádost tedy činím v čisté snaze posílit dobré právní prostředí v naší zemi.

Žádám vás, vážené paní senátorky a vážení senátoři, abyste potvrdili, že senát je pojistkou demokracie a předložený návrh zákona o technických požadavcích na výrobky, sen. tisk č. 195, vrátili poslanecké sněmovně v podobě, která zachová bezplatný přístup k technickým normám ve stavebnictví. Jsem přesvědčen, že drtivá většina občanů a zejména stavařů, architektů a inženýrů nesouhlasí se zpoplatněním technických norem ve stavebnictví.

Připojte se prosím k návrhu Vašeho kolegy, senátora Václava Lásky, jehož jsem v této věci oslovil, na vypuštění čl. V z návrhu novely o technických požadavcích na výrobky a podpořte tento návrh svým hlasem na plénu Senátu.

S pozdravem

Mgr. Bc. Jakub Michálek
právník a předseda klubu Pirátů v Zastupitelstvu hl. m. Prahy

Otevřený dopis senátorům Parlamentu České republiky

Autor: Jakub Michálek | čtvrtek 11.2.2016 0:00 | karma článku: 14.26 | přečteno: 482x

Další články blogera

Jakub Michálek

Jak se stavět k čínským represím

Slušný pražský zastupitel za Piráty se občas stydí, když si přečte něco z novodobé historie Pekingu... díky ČSSD nového sesterského města Prahy. Je to taková malá připomínka, že Čína je stále komunistickou diktaturou.

19.7.2016 v 14:56 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 246 | Diskuse

Jakub Michálek

Technické normy míří konečně na Internet

Stavaři si doteď museli technické normy kupovat, ačkoliv podle zákona na ně měli nárok bezplatně. Soud teď nařídil ministerstvu a úřadu pro normalizaci, aby začaly dodržovat zákon a zveřejnily je!

31.5.2015 v 19:06 | Karma článku: 28.31 | Přečteno: 1822 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Josef Hradecký

Velké panoptikum.

Nejsem ani politolog,politik pouze snad normální volič. Proto žádám poslance. Makejte a nechte těch zbytečných keců..

23.11.2017 v 17:18 | Karma článku: 23.30 | Přečteno: 407 | Diskuse

Karel Trčálek

Vrtění psem a srebrenické horory

Být člověk je nejkrutějším božím trestem, ano, být člověkem je za trest. Kdoví, čím vším jsme se provinili ve svých minulých životech a existencích, že byli jsme takto potrestáni

22.11.2017 v 14:35 | Karma článku: 12.56 | Přečteno: 802 | Diskuse

Ladislav Větvička

Srebrenicke horory a vrtěni psem...

Medyjalni scena je jasna. Vlevo hodny Bosňak, vpravo zly Srb. Hodny Bosňak se pětrazy denně modli a střila do vzduchu. Zly Srb se na Bosňaka tři roky krvežiznivě diva, a pak mu během třech dnu zebere flintu, zmuchla kobereček,

22.11.2017 v 11:11 | Karma článku: 47.37 | Přečteno: 8556 | Diskuse

Ladislav Větvička

Kosovo neni žadne Srbsko

Když se jakysik kmen chce usadit a udržet na jakemsik uzemi, musi splňovat tři předpoklady: 1. přiměřeně suložit, 2. přiměřeně terorizovat a 3. mět přiznivu geopolitycku situaci.

21.11.2017 v 11:11 | Karma článku: 44.82 | Přečteno: 5202 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Tak nám prý zase rusáci zatopili !

Na Netu se nyní objevili odborníci,kteří vědí vše.V Rusku prý zase vybuchlo jaderné zařízení a my zase nic nevíme.

21.11.2017 v 9:29 | Karma článku: 22.94 | Přečteno: 753 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1737

Jakub Michálek je zastupitel hl. m. Prahy za Piráty, profesí právník se zálibou v autorském právu a svobodném přístupu k informacím.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.